Offer 383113
GOSS M 600 C (625) from 2012
Heatset Commercial Presses
Offer Details
| Offer Number: | 383113 |
|---|---|
| Brand: | GOSS |
| Model: | M 600 C (625) |
| Manufacturer | GOSS |
| Condition: | Good |
| Year: | 2012 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | 1 Web press with automatic plate loading,<>1 GOSS Contiweb SH40-LI-1020 splicer, integrated web tension and web up system including web guide<>Autoplate, Ductrol, BALDWIN Blanket Washing device<>2 Operator consoles Main and auxiliary command PLC communication Omnicon Control system<>Windows operating sysrtem - Multidrive system<>1 QTI automatic color registration control system<>1 QTI cut control - MULTICAM for one web or two ribbon<> 1 Band break detection package<>1 Technotrans Gamma. c 12/30 combination solution system with pri and conductivity meters and ink roller temperature control<>1 Technotrans Calcu Ink supply with 4 ink pumps integrated into the OMNICOM system<>1 Main press drive system<>1 Goss Chill Rolls, 4-Rolls<>1 Goss Silicone Applicator with Technotrans Mixer<>1 BALDWIN Microset 481 spine softening System 2 heads<>1 GOSS Folder superstructure with Former fold and 4 air-loaded angle bars -<>two angle bars are motorized<>1 Slitter shaft cut the web into two ribbons (1/3 - 2/3 - 1/2 - 1/4 - 2/5 - 3/5)<>1 Circumferential perforator/scorer (in-line)<>1 Goss JF-48 combination folder with folding MadazineTabloid - DELTA and digest products<>Cross peroration cylinders perforate frst fold, second parallel and delta folds<>1 Set of Conveyors<> 1 Low pressure air blower<>1 RIMA RS 34 Compensating Stacker<>1 GOSS S-Wrap before sheeter<>1 VITS sheeter ROTOCUT S (single-cut) includes S-wrap roller<>Framework with three cross beams<>Infeed<>Knife section in single cut design<>Web/sheet transport design<>Piling device<>Non Stop system<>Air supply<>Plate bender<>Plate punch |
Technical details
| Cut-off | 625 mm |
|---|---|
| Max. web width | 965 mm |
| Image area | 618x960 mm |
| Mech. Speed Max. | 45.000 IPH |