Offer 382402
HEIDELBERG CD 102-LY from 2008
Sheet Feed Offset Presses
Offer Details
| Offer Number: | 382402 |
|---|---|
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | CD 102-LY |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 2008 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | damage_free |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | No |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | Upon agreement |
| Counter: | 60 mio |
| Machine number: | |
| Description: | Model CD 102 LYX<>special coating press for UV, IR and pearl varnish: (no printing, only coating)<>Prinect Press Center CP2000<>Prinect IntelliStart<>Preset Plus feeder<>L unit = Coating unit chamber ductor blades with Anilox rollers<>Y unit = Intermediate station (Y-Werk) as an additional drying section with the option to install different drying systems<>X unit = Preset extended delivery 244 cm with 4 dryer slots for installing dryers of different designs (IR, hot air, cold air, UV)<>IST UV Final Drying<>installed in opening 3 of the delivery unit, consisting of a 3-lamp cassette insert:<>• Aluminum insert housing (extendable towards the drive side)<>• Insert frame<>• 3x water-cooled URS reflector<>• 3x water-cooled, pneumatically controlled shutter<>• 3x IST UV lamps at 200 W/cm = 21.0 kW<>• SLC – stepless control of lamp power<>• Plug-in power connections<>• Water/water heat exchanger for the curved guide plate<>2) CA-Cold Air (cold air insert)<>installed in the curved delivery unit, consisting of:<>• Aluminum insert housing<>• Insert frame<>• 5x cold air nozzles (supply air volume: 500 m³/h)<>• 1x air cooler (18°C) 4.2 kW<>StaticStar<>CleanStar UV<>Grafix Powder sprayer<>Air Venturi system |
Technical details
| Max. paper size | 720x1020 mm |
|---|---|
| Smallest size | 280x420 mm |
| Image area | 710x1020 mm |
| Speed | 15.000 sheets/h. |
| Power consumption | 65.5 kw |
| Length | 7070 mm |
| Width | 3310 mm |
| Height | 2170 mm |
| Weight approx. | 19330 kg |
| Colors | 1 |
| HS Code | 84431300 |