Offer 382701
HEIDELBERG SM 74-10P from 2004
10 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382701 |
|---|---|
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | SM 74-10P |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 2004 |
| Incoterm: | Load On Truck |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 156 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | • Color Asisstant<>• Water cooled<>ALCOLOR VARIO dampening system<>Autoplate (semi-automatic plate loader)<>CP 2000 Control Center<>CP-Tronic self diagnostic, control and monitore console<>ITC Ink temperature control<>automatic blanket and impression cylinder washing unit |
Technical details
| Max. paper size | 530x740 mm |
|---|---|
| Smallest size | 300x280 mm |
| Image area | 510x740 mm |
| Speed | 13.000 sh/h |
| Power consumption | 101,5 kw |
| Length | 13710 mm |
| Width | 2760 mm |
| Height | 1870 mm |
| Weight approx. | 39440 kg |
| Colors | 10 |
| HS Code | 84431300 |