Offer 382748
HEIDELBERG SUPRASETTER 105 from 2005
Platesetter
Offer Details
| Offer Number: | 382748 |
|---|---|
| Brand: | HEIDELBERG |
| Model: | Suprasetter 105 |
| Manufacturer | HEIDELBERG |
| Condition: | Good |
| Year: | 2005 |
| Incoterm: | Load On Truck |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | - single loading system, with two trolleys <>- internal plate punch Heidelberg Autoplate 780 mm <>Workflow: <>Prinect MetaShooter 105 Version 4.5 <>Prinect MetaDimension Prep 105 Version 7.5 <>with Prinect Stochastic Screening, CIP4, PPF and PlateRemake <>Prinect MetaDimension ColorProof Pro 105 Version 11.0 <>3 licenses Prinect Signa Station 145+ Version 4.5 <>Prinect Prepress Manager 105 Version 4.5 <>with 7x Prinect Cockpit, 1x Trapper and 1x PDF Imposer <>PDF Toolbox Version 4.0 with 7x PDF Assistant <>Kodak Mercury 850 MK VI <>Kodak plate stacker with trolley |
Technical details
| Plate size max. | 930x1140 mm |
|---|---|
| Plate size min. | 370x323 mm |
| Resolutions | 2540 dpi |
| Type of plates | thermal |
| Plate thickness | 0,15 to 0,35 mm |
| Laser Diodes | Heidelberg with IDS |
| HS Code | 84431920 HS Codes Classification of Platen printing presses |