Offer 382745
KBA-RAPIDA RAPIDA 105-6+L (2000+) from 2004
6 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382745 |
|---|---|
| Brand: | KBA-RAPIDA |
| Model: | Rapida 105-6+L (2000+) |
| Manufacturer | KBA-RAPIDA |
| Condition: | Good |
| Year: | 2004 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 200 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | Automation & Control<>CIP3 / Logotronic workflow integration<>Remote ink control & presetting<>SAPC / FAPC (semi/full auto plate change)<>Anti-static system<>Ergotronic<>Colortronic (Register, Dampening and Ink Remote System Control)<>PWVA Plate change<>Infra Red + Hot air dryer<>Non-stop feeder and delivery<>Extended Delivery<>Coater<>Chambered doctor blades<>ITC Ink temperature control<>Powder sprayer<>Automatic wash-up device<>Double-sheet control<>Electronic side lay control<>GRAPHO-METRONIC register system |
Technical details
| Max. paper size | 740x1050 mm |
|---|---|
| Smallest size | 360x520 mm |
| Image area | 730x1030 mm |
| Speed | 15.000 sh/h |
| Length | approx. 13350 mm |
| Width | 4030 mm |
| Height | 2280 mm |
| Weight approx. | approx. 54000 kg |
| Colors | 6+L |
| HS Code | 84431300 |
| transport by truck | 4 |