Offer 382472
KBA-RAPIDA RAPIDA 142-6+L from 1995
6 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382472 |
|---|---|
| Brand: | KBA-RAPIDA |
| Model: | Rapida 142-6+L |
| Manufacturer | KBA-RAPIDA |
| Condition: | Good |
| Year: | 1995 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | 200 mio. |
| Machine number: | |
| Description: | HYBRID MACHINE<>UV LAMPS<>IR LAMPS<>Drying tower + Varnish tower with double bathtub for acrylic varnish or UV varnish<>CX Device for print on Cardboard till 600g<>PWHA Semi automatic plate change<>Blanket wash-up device |
Technical details
| Max. paper size | 1020x1420 mm |
|---|---|
| Smallest size | 600x720 mm |
| Image area | 1000x1420 mm |
| Length | approx. 22000 mm |
| Width | 4510 mm |
| Height | 2950 mm |
| Weight approx. | ca. 115000 kg |
| Stock thickness | 0,06 to 0,8 mm. (up to 1,2 mm with CX) |
| Colors | 6+L |
| HS Code | 84431300 |