Offer 382405
KOHMANN BRAILLESTAR from 2020
Folder Gluer
Offer Details
| Offer Number: | 382405 |
|---|---|
| Brand: | KOHMANN |
| Model: | BrailleStar |
| Manufacturer | KOHMANN |
| Condition: | Good |
| Year: | 2020 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | No |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | Upon agreement |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | BrailleStar 520 (2020)<>The ideal folding box gluing machine to manufacture folding boxes with Braille relief dots for small and medium sized production<>Braille-station for embossing Braille relief dots<>Feeder with vibrating device<>Infinitely adjustable distance between carton blanks<>Pre-breaking crease 1+3<>Bottom disc glue unit<>Electronic counter with digital display, including preset counter<>Delivery with kick-out device<>Drying and press section synchronised with machine speed, can be controlled separately<>Belt speed 150 m/min<>Overhauled and upgrated in 2022: Integration HHS QS System Xpect Code reader, glue line detector<>TECHNICAL DATA:<>max. belt speed: 150 m/minutes<>max. blank width: 520 mm<>min. blank length: 50 mm<>max. blank length: 400 mm<>blank quality: 200-400 g/m²<>dimensions of the machine: length approx. 7000 mm<>width approx. 1200 mm<>Handypack Tünkers FAS 480 raises the imbricated boxes and directs them at a right angle for sidewise transport. The counting impulse set by the machine is maintained. Therefore, it is easy to unload the boxes.<>Technical data TÜNKERS FAS 480<>Box materials Carton E flute B flute<>Types of boxes Straight-line boxes 4-corner boxes 6-corner boxes Crash-lock boxes<>Box sizes in mm W x L Min. 40 x 40 Max. 420 x 480<>Height of the box flow in mm max. 50<>Electric connected load 1kVA<>Net weight in kg ca. 600 |
Technical details
| Max. blank width | 620 mm |
|---|---|
| Min. blank width | 60 mm |
| Min. blank length | 50 mm |
| Max. blank height | 400 mm |
| Max. belt speed | 150 m/min. |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |
PRICE: Upon request
Images