Offer 382892
KOMORI LITHRONE LS 1040 P from 2009
10 Color
Offer Details
| Offer Number: | 382892 |
|---|---|
| Brand: | KOMORI |
| Model: | Lithrone LS 1040 P |
| Manufacturer | KOMORI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2009 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | damage_free |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | 11/12-2026 |
| Counter: | approx 190 mio |
| Machine number: | |
| Description: | - PQC-S<>- KHS<>- PDC-S2<>- Technotrans Refrigeration & Recirculation System<>- Ink temperature control<>- APC Plate change system<>- AMR<>- Automatic Blanket Wash<>- Automatic Ink Roller Wash<>- Automatic Impression Cylinder Wash<>- Dry Powder Spray<>- Water cooled press<>KOMORIMATIC dampening system |
Technical details
| Max. paper size | 720x1030 mm |
|---|---|
| Smallest size | 360x520 mm |
| Speed | (Max): 13,000 sph |
| Stock thickness | Sheet Thickness (Maximum): .024” ( 0.6 mm) |
| Colors | 10 |
| HS Code | 84431300 |