Offer 382983
MUELLER-MARTINI BRAVO PLUS from 2008
Saddle Stitcher
Offer Details
| Offer Number: | 382983 |
|---|---|
| Brand: | MUELLER-MARTINI |
| Model: | Bravo Plus |
| Manufacturer | MUELLER-MARTINI |
| Condition: | Good |
| Year: | 2008 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | • (4) 0370 Top Loading Feeders (Non-AMRYS) + (2 additional feeder bases)<>• (4) 1591 Stream Feeders<>• 1529 Cover Folder/Feeder – A4 Landscape Capability (Non-AMRYS)<>• Oblique Sheet Monitor<>• Ridge Caliper Control<>• PLC Control with Display and AMRYS System<>• 4031 Stitch Control<>• 0449 Three-Knife Trimmer with AMRYS and Trim Monitor<>• Muller Apollo Compensating Counter Stacker<>• Ingersoll Rand Jib Crane<>• Accessories and Manuals<>390 Stitching unit |
Technical details
| Max. size untrimmed (man.fed) | 480x320 mm |
|---|---|
| Max. size untrimmed (auto fed) | 105x115 mm |
| Max. size trimmed with Lap | 480x300 mm |
| Min.size trimmed (standard) | 148x75 mm |
| Product thickness max. | 10 mm |
| Mech. speed | 180 cycles/min. |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |