Offer 382403
SBL 1060 SE from 2018
Die Cutter (Flatbed)
Offer Details
| Offer Number: | 382403 |
|---|---|
| Brand: | SBL |
| Model: | 1060 SE |
| Manufacturer | SBL |
| Condition: | Good |
| Year: | 2018 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | No |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | Upon agreement |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | Elevated machine 400 mm<>Sheet feeder: Manual non-stop pile feeder<>Material range: Paper and board from 470 × 350 mm to 1060 × 760 mm<>Max cutting format: 1050 × 740 mm<>Min sheet size: 470 × 350 mm<>Max sheet size: 1060 × 760 mm<>Max cutting pressure: 300 tons<>Material thickness: 0.1 – 2 mm (corrugated/laminated max 4 mm)<>Min gripper margin: 9.5 mm<>Max inside chase size: 1155 × 852 mm<>Cutting plate size: 1076 × 756 mm<>Max speed: 8,000 sheets/hour<>Power consumption: Total 32 kW (22 kW 10 kW for lower plate heating)<>Machine dimensions (L×W×H): 5,900 × 5,700 × 2,615 mm<>Max pile height – feeder (with pallet): 1,750 mm<>Max pile height – delivery (with pallet): 1,450 mm<>- Vaccuum belt on feeder<>- Pneumatic feeder table<>- Non-stop manual feeder system<>- Anti-static system<>- Pre-pile device<>- Manual suction group adjustment<>- Micrometric suction adjustment<>- Motorized side pile adjustment<>- 2 pneumatic side register guides<>- Electronic control of front and side register<>Cutting/Embossing Section<>- Automatic pressure adjustment up to 300 tons<>- Preparation and introduction table for die frames in platen<>- quick-lock die chase frames with bottom plate<>- Pneumatic locking of the chase and lower supporting plate<>- Centerline System<>- Micrometric system<>- Stripping <>- Quick lock for upper and central stripper frames<>- Double accessory kit for lower stripper prep (pins, bars, clamps, etc.)<>- Delivery Section<>- High-pile automatic non-stop delivery with conveyor<>- Sheet deceleration device<>- Tab insertion device |
Technical details
| Sheet size max | 1060x760 mm |
|---|---|
| Sheet size min. | 350x400 mm |
| Stamping size max. | 1045x745 mm |
| Gripper margin | 11 mm |
| Platen pressure max. | 300 tons |
| Production speed | 8.000 sheets/h. |
| Total power consumption | 20 kva |
| Weight approx. | 16.5 tons |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |