Offer 382699
THEISEN & BONITZ TB SPRINT 310 VP from 2007
Gatherer Collators
Offer Details
| Offer Number: | 382699 |
|---|---|
| Brand: | THEISEN & BONITZ |
| Model: | TB Sprint 310 VP |
| Manufacturer | THEISEN & BONITZ |
| Condition: | Good |
| Year: | 2007 |
| Incoterm: | |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | Double sheet and missing sheet detection (electromachanical/infrared)<>"Zik - zak" delivery<>Left and right movement of the machine<>Saddle stittching module - TB 303 Quickset<>- Stittchiong heads – max 6<>- Vaccum belt<>- Motorized sheet setting<>- Gate fold<>Hand feeding station |
Technical details
| Max. signature size | 350x500 mm |
|---|---|
| Min. signature size | 105x148 mm |
| Stock weight | 40 to 1000 g/m2, even carton, foils and signatures |
| Collating speed | max. 4.200 sheets/h. by 1:2 |
| Machine dimensions | 5.70x1.40 m (LxW) |
| HS Code | 84439959 HS Codes Classification of Other |
PRICE: Upon request
Images