Offer 382873
WINDMUELLER+H TRIUMPH I from 1970
Bag + Sack (Paper)
Offer Details
| Offer Number: | 382873 |
|---|---|
| Brand: | Windmueller+H |
| Model: | Triumph I |
| Manufacturer | Windmueller+H |
| Condition: | Good |
| Year: | 1970 |
| Incoterm: | Free Carrier |
| Cylinders Condition: | |
| Under Power: | Yes |
| Still in production: | Yes |
| Test possible: | Yes |
| Complete and in working condition: | Yes |
| Availability: | |
| Counter: | |
| Machine number: | |
| Description: | 4 colour tail end printer (ceramic rollers)<>Length pasting<>Tube forming<>Cut off<>Bottom creasing<>Bottom opening<>Bottom pasting<>Bottom closing<>Delivery unit<>Photo cell unit |
Technical details
| Max. bag width | 120 mm |
|---|---|
| Min. bag width | 50 mm |
| Max. bag lenght | 350 mm |
| Min. bag lenght | 120 mm |
| Side gusset | 15 |
| Cut-off/mouth folding | 120 to 350 mm |
| Reel/sheet width | 420 mm |
| Reel diam./sheet lenght | 800 mm |
| Mech. speed | 350 bags/min. |
| Power consumption | 6 kw |
| Measurements | 6,8x1,6x1,7 m. |
| HS Code | 84433210 HS Codes Classification of Line printer |